100-C16D10 Allen-Bradley Contactor 3 pole 3 phase 600V 16A 120V coil
SKU: 100-C16D10 Categories: ,
17 People watching this product now!
Fast Shipping
Same-day dispatch on most in-stock electrical parts.
30k+ products
Large inventory of new, used, and obsolete components.
Expert Support
Knowledgeable assistance from experienced electrical staff.
Order Tracking
Track orders easily from dispatch to delivery.
Additional information
Weight 2 lbs
Condition
GTIN
Reviews (0)
0 reviews
0
There are no reviews yet.
Be the first to review “100-C16D10 Allen-Bradley Contactor 3 pole 3 phase 600V 16A 120V coil”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Description
100-C16D10 Allen-Bradley Bulletin 100-C IEC contactor type 100-C 3P 3PH 16A 600V 5HP @ 200V 5HP @ 230V 10HP @ 460V 15HP @ 575V complete with 110-120V 50/60Hz AC coil 1 N/O auxiliary contact AC magnetic contactor suitable for use with Bulletin 100-C series motor control systems