BQ215240 – Cutler Hammer Feed-Thru 240V 40A 2 pole circuit breaker 10kA@240V
SKU: BQ215240 Categories: , Brand:
14 People watching this product now!
Fast Shipping
Same-day dispatch on most in-stock electrical parts.
30k+ products
Large inventory of new, used, and obsolete components.
Expert Support
Knowledgeable assistance from experienced electrical staff.
Order Tracking
Track orders easily from dispatch to delivery.
Additional information
Weight 1.5 lbs
Condition
GTIN
Reviews (0)
0 reviews
0
There are no reviews yet.
Be the first to review “BQ215240 – Cutler Hammer Feed-Thru 240V 40A 2 pole circuit breaker 10kA@240V”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Description
The Cutler Hammer BQ215240 is a Molded Case Circuit Breaker. This type BQ circuit breaker is a member of The BQ Series family. The BQ215240 is a 2 pole, 240 Volt, 40 amp rated circuit breaker, with an AIC rating of 10kA@240V. The BQ215240 is manufactured by Cutler Hammer. The BQ215240 uses a Feed-Thru connection. Includes Thermal Magnetic protection.