EGH3100FFB – Cutler Hammer Bolt-On 600V 100A 3 pole circuit breaker 65kA@480V
SKU: EGH3100FFB Categories: , Brand:
11 People watching this product now!
Fast Shipping
Same-day dispatch on most in-stock electrical parts.
30k+ products
Large inventory of new, used, and obsolete components.
Expert Support
Knowledgeable assistance from experienced electrical staff.
Order Tracking
Track orders easily from dispatch to delivery.
Additional information
Weight 3 lbs
Condition
GTIN
Reviews (0)
0 reviews
0
There are no reviews yet.
Be the first to review “EGH3100FFB – Cutler Hammer Bolt-On 600V 100A 3 pole circuit breaker 65kA@480V”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Description
The Eaton EGH3100FFB is a 3 Pole thermal magnetic molded case circuit breaker with a current rating of 100 Amps and a voltage rating of 600Y/347VAC. It has an interrupting rating of 65kAIC at 480VAC, 35kAIC at 600Y/347VAC, 100kAIC at 240VAC. The EGH3100FFB has a panel mounting type and includes long time and instantaneous trip functions.