EGH3125FFB Cutler Hammer Bolt-On 600V 125A 3 pole circuit breaker 65kA@480V
SKU: EGH3125FFB Categories: , ,
15 People watching this product now!
Fast Shipping
Same-day dispatch on most in-stock electrical parts.
30k+ products
Large inventory of new, used, and obsolete components.
Expert Support
Knowledgeable assistance from experienced electrical staff.
Order Tracking
Track orders easily from dispatch to delivery.
Additional information
Weight 3 lbs
Dimensions 12 × 12 × 12 in
Reviews (0)
0 reviews
0
There are no reviews yet.
Be the first to review “EGH3125FFB Cutler Hammer Bolt-On 600V 125A 3 pole circuit breaker 65kA@480V”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Description
EGH3125FFB Eaton Series G molded case circuit breaker, EG-frame, EG, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Three-pole, 125A, 600Y/347 Vac, 100 kAIC at 240 Vac, 65 kAIC at 480 Vac, 35 kAIC at 600Y/347 Vac, Bolt-on, 50/60 Hz