GHB3100S1 – Cutler Hammer Bolt-On 480V 100A 3 pole circuit breaker 120V Shunt Trip
SKU: GHB3100S1 Categories: , , Brands: ,
13 People watching this product now!
Fast Shipping
Same-day dispatch on most in-stock electrical parts.
30k+ products
Large inventory of new, used, and obsolete components.
Expert Support
Knowledgeable assistance from experienced electrical staff.
Order Tracking
Track orders easily from dispatch to delivery.
Additional information
Weight 4 lbs
Condition
GTIN
Reviews (0)
0 reviews
0
There are no reviews yet.
Be the first to review “GHB3100S1 – Cutler Hammer Bolt-On 480V 100A 3 pole circuit breaker 120V Shunt Trip”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Description
Cutler Hammer C series three pole 100 ampere bolt-on molded case circuit breaker with maximum voltage rating of 480V trip type thermal magnetic and high interrupting rating of 14 kiloampere at 480V functions long-time and instantaneous suitable for reverse feed use.
Related Products
Placeholder
Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
BAB1020 – Eaton – 20 Amp Circuit Breaker Bolt-On – 20 Amp – 1 Pole – 120 Volt
SKU: BAB1020
In stock
Placeholder
Cutler-Hammer BAB1030 1 pole Circuit Breaker
SKU: BAB1030
In stock
QC1050 – Eaton – Circuit Breaker Feed Thru – 50 Amp – 1 Pole – 120 Volt
SKU: QC1050
QC1040 – Eaton – Circuit Breaker Feed Thru – 40 Amp – 1 Pole – 120 Volt