HOM120PDF – HomeLine 20 Amp Dual Function Circuit Breaker Plug-In – 20 Amp – 1 Pole – 120 Volt
SKU: HOM120PDF Categories: , Brand:
19 People watching this product now!
Fast Shipping
Same-day dispatch on most in-stock electrical parts.
30k+ products
Large inventory of new, used, and obsolete components.
Expert Support
Knowledgeable assistance from experienced electrical staff.
Order Tracking
Track orders easily from dispatch to delivery.
Additional information
Weight 1.5 lbs
Condition
GTIN
Reviews (0)
0 reviews
0
There are no reviews yet.
Be the first to review “HOM120PDF – HomeLine 20 Amp Dual Function Circuit Breaker Plug-In – 20 Amp – 1 Pole – 120 Volt”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Description
Schneider Electric / Square D 1 pole circuit breakers comes with the current rating of 20A and voltage rating of 120 VAC. It features an interrupt rating of 10kA at 120 VAC and has an thermal magnetic protection type. It has a combination of ARC-fault and ground fault class A with 6 mA trip sensitivity and plug-on neutral connection type. This Breaker is UL listed and HACR rated.