MAL36600 – Square D – Molded Case Circuit Breaker Feed-Thru – 600 Amp – 3 Pole – 600 V
SKU: MAL36600 Categories: , Brand:
18 People watching this product now!
Fast Shipping
Same-day dispatch on most in-stock electrical parts.
30k+ products
Large inventory of new, used, and obsolete components.
Expert Support
Knowledgeable assistance from experienced electrical staff.
Order Tracking
Track orders easily from dispatch to delivery.
Additional information
Weight 60 lbs
Condition
GTIN
Reviews (0)
0 reviews
0
There are no reviews yet.
Be the first to review “MAL36600 – Square D – Molded Case Circuit Breaker Feed-Thru – 600 Amp – 3 Pole – 600 V”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Description
The Square D MAL36600 is a Molded Case circuit breaker. This type MAL circuit breaker is a member of The MAL series family. The MAL36600 is a 3 pole, 600 Volt, 600 amp rated circuit breaker, with an AIC rating of 30kA@480V and is manufactured by Square D. The MAL36600 uses a feed-thru connection and includes thermal magnetic protection. The trip unit features LI – Long-Time and Instantaneous functions.