PDG23M0020TFFL – Molded Case Circuit Breaker Feed-Thru – 20A -3 Pole – 600 Volt
SKU: PDG23M0020TFFL Categories: , , Brands: ,
19 People watching this product now!
Fast Shipping
Same-day dispatch on most in-stock electrical parts.
30k+ products
Large inventory of new, used, and obsolete components.
Expert Support
Knowledgeable assistance from experienced electrical staff.
Order Tracking
Track orders easily from dispatch to delivery.
Additional information
Weight 6 lbs
Condition
GTIN
Reviews (0)
0 reviews
0
There are no reviews yet.
Be the first to review “PDG23M0020TFFL – Molded Case Circuit Breaker Feed-Thru – 20A -3 Pole – 600 Volt”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Description
The Eaton PDG23M0020TFFL is a 3 Pole thermal magnetic molded case circuit breaker with a current rating of 20 Amps and a voltage rating of 600VAC. It has an interrupting rating of 65kAIC at 480VAC. The PDG23M0020TFFL has a bolt-on connection type and includes long time and instantaneous trip functions.
Related Products
Placeholder
Add to cart
Cutler-Hammer QBHW1015 1 pole Circuit Breaker
SKU: QBHW1015
In stock
Placeholder
Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Cutler-Hammer BAB1030 1 pole Circuit Breaker
SKU: BAB1030
In stock
QC1050 – Eaton – Circuit Breaker Feed Thru – 50 Amp – 1 Pole – 120 Volt